В історико-краєзнавчому музеї, що на території Палацу Бадені , 29 червня 2025 (в неділю) відбувся краєзнавчий вебквест до Дня Конституції України 2025.
Його провели БібліоХаб Буської громади спільно з ГО "ТОВАРИСТВО БУЖАНИ"
Книгу буття українського народу "Закон Божий" до Дня Конституції України 2025 презентував краєзнавець, упорядник, перекладач, директор музею Михайло Зозуля
Знаменно, що ця книга є рідкісною й з особливою історією. Унікальність її полягає в тому, що вона вважається другою після загальновідомої Конституції Пилипа Орлика. Про це слухайте й дивіться у чотирихвилинному відеоролику поданому нижче
Знаменним є також те, що презентація книги відбулася в новій експозиційній кімнаті музею. Читайте нижче репортаж місцевого часопису "Воля народу"
Оглянути нову експозицію ікон запрошує краєзнавчий музей
– Поряд з іншими експонатами, які ми збирали для експозиції історико-краєзнавчого музею, мешканці Буська і навколишніх сіл приносили чи передавали й ікони. Їх вже назбиралось стільки, що саме час відкрити окрему експозиційну кімнату. У ній вже зроблено ремонт і вивішено експонати.
Найбільше експонатів передав Ігор Кузьма зі Скваряви (ікони належали мешканцям Скваряви та Острівчика-Пильного). Він був головою сільської ради і збирав старовинні речі, аби відкрити у селі музей. Та з часом вирішив передати їх у Буськ. Кілька робіт руки одного майстра, проте прізвище його невідоме.
Окрім мальованих ікон, є й вишиті. Для кожної підбирали відповідну рамку (їх, до речі, також багато передав п.Ігор). Деякі експонати були знищені часом, але художник з Ракобовтів Олег Кіра їх відреставрував.
Є тут ікони від надбужанської краєзнавиці Людмили Ціхоцької. Олександр Саримсаков передав сучасні ікони малого формату, які купував, відвідуючи церкви та монастирі України та закордону, зокрема Києво-Печерської лаври, Афону тощо. Своє місце в експозиції музею знайшла ікона, написана олівцем його дружиною Мирославою.
– Бачу, є тут ікони і від молодих художників Бущини.
– Так, наша талановита молодь Олег Кіра і Оля Деркач передали кілька намальованих копій ікон. Зокрема, з іконостасу церкви св. Параскеви у Буську, а також з Олеського замку (Одигітрія, Петра і Павла, серед. 16 ст., Успіння Матері Божої, поч. 17 ст.). Олег Кіра детально вималював лики святих. Окрім того, біля 20 ікон, намальованих ними на дереві і освячених, передали нашим військовим на передову.
– Які ще експонати представлені у музейній кімнаті?
– У кімнаті зібрані церковні книги українською, польською, старослов'янською мовами. Роки їх видання – 1853, 1895. Є тут псалтир старослов'янською мовою 1760 року видання (правда, роки далися взнаки, він достатньо пошкоджений, але завдяки сучасним технологіям постараємось його відновити), молитовники польською та старослов'янською мовами. Є і література з історії православ'я.
Нещодавно замовили у львівському видавництві плакати зі світлинами та інформацією про священників, які народились чи служили у Буську. Це про єпископа Йосипа Боцяна, о.Омеляна Петрушевича, о.Теодора Білевича, о.Сильвестра Калиневича, о.Романа Чайковського, владику Бориса (Володимира) Харка (єпископа Херсонського і Каховського, який сьогодні є капеланом бригади ЗСУ). Є тут і світлини сьогочасних священників, які служать у церквах Буська (греко-католицьких, православній і душпастирі римо-католицької парафії).
– Коли плануєте відкрити експозицію ікон?
– Хоча ми ще не відкрилися і до експозиції щоразу додаємо нові експонати, вона вже має своїх відвідувачів. Серед них і школярі, і дорослі, які щоразу заїжджають до Буська і завертають на подвір'я палацу Бадені. Відвідав експозицію і владика Борис Харко.
А відкриття музейної кімнати плануємо на День Буська. Ще відреставруємо світильник і встановимо лавки. До того часу відкриємо ще одну експозиційну кімнату, де будуть представлені військові експонати.
До друку ще готується книжка про церкви Буська: "Сакральні споруди Буська. Історія і священнослужителі".
Лариса ГАРАСИМІВ
Цей матеріал підготував БібліоХаб, ГІЦ (Громадсько інформаційний центр) спільно з ГО "ІРЦМБ" (ГРОМАДСЬКОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ "ІНФОРМАЦІЙНО-РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР МІСТА БУСЬК") та ПЄІ (Пункт Європейської інформації) при Інтернет-центрі Буської бібліотеки
Читайте також
Краєзнавчі бібліотеки і музеї у співпраці з ВПО
Бібліотека як центр життя громади
Музей Шашкевича у Новосілках став народним
Відкриття музею при бібліотеці
Немає коментарів:
Дописати коментар